tezli kurgunun durdurulamaz yükselişi

Roman okumayı severim. Çok severim. O yüzden de çok seçici davranırım. Milletin kırılıp geçtiği Kafka, Tanpınar, Dostoyevskileri okurkene kanser olmadığıma şükrederim. Çünkü çok zorlanarak okurum.

Neyse, bir gün yayınevinde editör arkadaşlarla kurgu üzerine muhabbet ediyoruz. Ben romanın ölmeyeceğini, insan tabiatının, düşünme tarzının bu türün icadı kadar ihyasına da meyilli olduğunu söylediğimde bir editörün söylediği çok ilgimi çekmişti.

“Roman bitti. çünkü özgürlük var. Roman yazan kişi derdi, söyleyeceği olanlardır. Açıktan çıkıp söyleyemediği için roman yazar…” özetinde bir şeyler söyledi. Doğru yanlışını tartışmayalım, mantıklı bir çıkarım. Tezli roman denen şey. Tezsiz romanın da aslında tezli olduğunu düşünen bir arkadaş.

Peki özgür müyüz? Felsefi bir soru değil, dümdüz özgürlükten bahsediyorum. konuşma özgürlüğü, hareket özgürlüğü filan.

Hayvanların bile haklarının özgürlüğünün konuşulduğu çağdayız canım! Roman ölmüş! Hele tezlisi. Viktor Hügo çağında mıyız ulan…

Bugünlerde cinsiyet özgürlüğü, etnik özgürlük, bilmem ne özgürlüğü diye çıkara çıkara bokunu çıkardık.

Özgürlük bir bütündür, parçalanamaz!

Bu sözde özgürlüklerse kendiyle aynı olmayana kesinlikle hayat hakkı tanımayıp linç kültürünün günlük ibadet olduğu bir anlayışın mastürbasyonu. Cemiyet bitiyor. Yaşasın cemaatler!

Ne diyorduk? Roman öldü. Asıl yeni başlıyor. Yirmi sene önceki (inşallah tiviter vardır o zaman) bir paylaşımı için kaç kişiyi linç ettik kim bilir. Bu aslında aklımdaki başka bir yazının konusu, maksadımı anlattığımdan kısa keseyim.

Özgürlükler kudurdu amma serbestlik, rahatlık, ferahlık bitti. Dile getiremeyip içimize attığımız fazlalaşıyor. Yanlış mı doğru mu boşverin, eşcinselliği hastalık sayıyorsunuz mesela. Kaç kanal size bunu söyleme imkanı verir? Kaç önemli kişi yanlış konuşma hakkına sahip? Trump mı dediniz? Trump bu yeni dünyaya tepkinin karikatürü. Zaten adamın itibarını bitirdiler. (Kendi de çok uğraştı gerçi.) Haliyle tezli kurgulara, sadece akıllıların anlayabileceği dolaylı anlatımlara hazır olun. Zaten devrin etkin akımları tezli kurguyu dibine kadar kullanıyor. Açın Netfiliksi görün. Zencisiz devrin masalları bile Afrikada geçiyor. Yarışma purogramları bile tezli artık.

Ben tezli kurgudan hazzetmem, ölene kadar eski sade güzellerle idare edeceğim.

About

View all posts by

Bir Cevap Yazın