Bindallı Siyaset

Kapat konuyu bindallı siyaset mi olur.

 

 

sener-sen_432419

 

-Kaç kere söyledim sende kavramlar arası geçişte  bir sıkıntı var.

Abi aslında ben bindallıdan yola çıkarak, meseleyi gülerken konsept gereği bir şekilde aşağı yukarı aynı ezgilerle ağlatılan ve sonra da kına yakılan döngü üzerinden siyasete getirecektim. Sen kuvvetli itiraz edince mesele bindallıda kaldı. Şimdi de aklım bindallıyı bir yüzü olmayan bin yüzü olan yavşak bir tipleme ile yine siyasete çekip sürdürmeye meyilli ama sen yine kızarsın hem konuya kınayı bağlayamayacağım.

-Lan oğlum arıza mısın, ne garip adamsın sen.

Abi bu bilmem içine ne edilen ortamda açtığın herhangi bir  tv programında, hadi onları geçtim haber kanallarında, gazetelerde meydanlarda dolaşan tipler konuşan kafalar, şaka mı gerçek mi, ödül mü ceza mı belli olmayanlar sana garip gelmiyor da onların arasında beni cımbızla mı seçtin garip diye mq.

Abi biliyor musun ben ne zaman sövsem konu siyasete kayıyor. Acaip bir özellik gelişti bende, kaldırımdaki aksaklıktan da başlasam, geç gelen otobusten de konuyu önce siyasete sonra sonra tek bir kişiye indirgeyebiliyorum. Bundan çıkarımlarım da oluyor, bu ülke Tek Adamın kaldıramayacağı kadar çok küfür ettiriyor. Büyük Meclisler kurulmalı abii bize, binlerce adamı binlerce odası, herkes elini taşın altına koymalı ve bu küfür bana galiba demeli  sahiplenmeli. Bence bu tarz harcamalar göze çok batmamalı.

Aslında sessizlik beni yönlendirdi, ben çok da meraklı değildim, canı yanan insanlar gördüm, yırtık ayakkabısı, yamalı pantolonu ve teyzeler toprağı kazıyarak oğlunu metrelerce toprağın altından çıkarmaya çalışan. Oğlum nerede diye kime sordu bilmem ama ben üstüme alındım tvde izlerken. Cevap veremedim,  bir öfke birikti içimde kolayına kaçıp ilk aklıma gelenlere sövdüm. Biliyor musun abi, oysa duaya da yabancı değil ağzım. Ağzımı bozdum onlar için, bindallı kına yakasılar için. Binlerce kına yakasılar için.

Dilleri hırsız bunların, bizi bizim için öldürdüklerini söylüyorlar aslında ve biz de inanıyoruz. Dedim ya abi aynı şeyi duyuyoruz ama beyin farklı yorumluyor demek ki. “Yaptım ama sor bi hele neden yaptımcı” hepsi. Hazır hepsi parantezine almışken boş geçmezdim ama senin hatrın var.

 

Oysa her şey ne güzel başlamıştı, sonra bu toprakların hastalığına tutulduk, iyi başlıklar büyük hedefler koyan küçük adamların coğrafyası. Başlığa bakıp bakıp gelişme ve sonuca sövmek.

Bir dil oluşturdum kendi kendime, girişte yüklemler sondan eklemeli ve sıkıştığında kolayca siktir et ile hayata tutunan. Devamı onun da gelmedi, gelişme ve sonuçta herkes karışıyor ve herkes karışınca bir çokluk oluyor yine etrafımda ve bende. Ve ben bu çokluk kokusundan çok sıkıldım abi, nerede çokluk orada nefes alamıyor insan, kendine kalamıyor. Sormuşsun gibi herkesin bir fikri var, Uzay mekiğinden aç konuyu istersen dene, konuşmazsa çatlayacaklar var. Ve ben yine delice merak ediyorum bu insanlar yılda ortalama bir kitap günde bir sayfa gazete bile okumadan bunca bilgiyi nereden öğreniyor. Millet “kaynım bana atladı dinleyip” dış poltik, iç politika, ekonomi, ordu siyaset, teoloji, itikat ve Allah’a dair, her meseleye nasıl çözüm üretiyor. “Oyun büyük diyor” siyasiler ve halk tarafından hemen konu anlaşılıyor, “şerefsizim aklıma gelmişti” tadında hepsi, “biz zaten biliyorduk siz anca mı uyandınız” diyorlar. Damarı bulmuşlar.Abi aklım almıyor, almayınca da en çok kendime sövüyorum.

SİT’tir git başka yerde kur AVM tipli dünyanı diyesim geliyor.

 

 

 

About

View all posts by

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.