aşk

 

Buchenwald’dan kurtulanlar

“Benim adım Hikmet Çaybükü. Ben muhabbete direk bu şekilde giren insanlardan birine dönüştüm. Bundan böyle ben de kendimin münferit bir vakaa olduğu hakikatini sizinle paylaşacağım. Bu isim benim müstear ismim olduğu için henüz pek alışamadım. Bu ismi almak benim için sahte kimlik alıp bir şehri terk edip küçük bir kasabada yeni bir hayata başlamak gibi.

Ben çok önemli ve büyük bir yazardım. İncecik kitaplarımda aforizmik olmayan söz yoktu. O kitaplarımın hepsi hala duruyor fakat ben o eski ben değilim. Aslında ben yine aforizmik şeyler yazarım ama ne olduysa oldu beni okumaz oldular. Hayatımda bir değişiklik istedim ve burayı buldum. Buranın yöneticilerine eski kimliğimden bahsettim, kitaplarımın bulunduğu bir dosya sundum. Tahmin edebileceğiniz gibi bana pek ilgi göstermediler. Bir yemek ısmarlayayım öyle konuşalım dedim. Tokuz dediler.

Bir süre sonra bir tanıdığa bu acı halimden bahsederken bana birilerini araya sokmamı ister misin dedi. Peki dedim. Benden bir öz geçmiş istediler. Ben ilk olarak bu kelimenin mecaz ve kelime anlamlarını bütünüyle taşıyan bir yazı yazdım. Fakat o yazıyı maalesef kabul etmediler. Halbuki çok iyi niyetli bir çabaydı. Şimdi bana verilen bu ikinci şansı büyük bir minnetle değerlendirmek istiyorum. Ben şüphesiz münferit bir vakaayım. Anlatmaya devam ediyorum.

Adım Hikmet Çaybükü. Bu fotoğraftaki kimselerden birisi elbette ben değilim. Bunların hepsi  toplama kampından kurtarılmış birer mağdur. Ben fiziksel olarak epey sağlıklıyım. Gücüm kuvvetim çok şükür yerinde. Ama ben de kendimi henüz kurtarılmış bir mağdur gibi hissetmek istiyorum. Size kendimi şöyle ifade edeyim. Hikmet ismi geçmişimdeki aforizmik yazılardan kalma. Yani bir sürekliliğin simgesi hayatımda. Çaybükü ise içinde olduğum hale özcü, ilkelci bir çözüm arayışı. Aldığım radikal kararın simgesi.

Önceki ismimde böyle çelişkiler yoktu. Aforizmalarda çelişkiye yer yoktur. Çünkü genelde kendisine uygulanamayacak çelişkilendirme metotları uygularlar. Şimdi tam da eski istihbaratçılar gibi konuştum. Ne yapayım. Olgunlaştım. Artık biliyorum ki bazen birbiri ile çelişenler yan yana olabilir. Ben size neden münferit bir vakaa olduğumu daha sonra, bir süre daha, anlatmaya devam edeceğim.” Kendini Tanıtma…! Kimseyi Kandırmaya Gerek Yok Genelde Asıl Başlığı Sona Koyarım, yani aşk sadece bir yalandı. Gerçekten aşk sadece büyük bir yalandı. Aşk cidden bir yalandı. Ama! Her manada…

About

View all posts by

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.