Birinci Tekil Şahıs – I

“Herhangi bir günün herhangi bir saatindeyiz. Farz edin ben bir doktorum. Cinsiyetim erkek. Yaşım 36. Evliyim. Benim evlilik tecrübem bana şunu öğretti; 10. seneden sonra doğru eş ve yanlış eş yoktur. Sadece eş vardır. Eşle yapılan her şey belirli bir seremoninin parçasıdır. Cinsel ilişki ile aile ziyareti birbirini mükemmel şekilde tamamlayan iki keyifsiz ayrıntıdır. Koskocaman on yılda sayamayacağınız kadar olur bu ayrıntılardan. Bu ayrıntılar evliliğin devamı dışında bir şeye hizmet etmezler. Belirli bir vakit daha sonra eşin ölmesi, boşanma, çocuğun özel okulda veya devlet okulunda okuması ya da ölmesi o kadar da çok yer kaplamaz hayatımda.

https://www.youtube.com/watch?v=no4rsbPS4Zw

Bir acil servis uzmanıyım. Ben hayatın işleyişinde çok önemli bir görev üstlendim. Aldığım para üstlendiğim sorumluluğun karşılığında bahsi bile edilmeyecek bir meblağ. Aldığım paradan ve yaptığım işten memnunum. Bir grip salgını, silahlı kavga, gece polis kontrolüne takılmış fahişeler… Ben karşımdaki hastalar iyi niyetli olduğu kadar işlevselim. En kötü ihtimalde aldığım sorumluluğu yalnızca bir iş olarak görüyorum.

Mesela çalıştığım yer taşrada. Benden idari olarak üstün sadece baş hekim var. Birkaç tane çok yakından tanımadığım acil uzmanı var. Benim gibi insanlar başka insanları çok fazla tanıyamazlar. Ben hayatın içindeki şekillerden umduğumu bulamadım. Her yıl zorunlu görevleri için atanan pratisyenlerden beş on tane var. Normal şartlarda bir acil servis çok sıkı bir organizasyon gerektirir. Bu organizasyonu sağlamanın en önemli şartı iyi profesyoneller olmaktan geçer. Güvenlik, temizlikçi, hasta bakıcı, laborant, röntgenci, sekreter, danışma… Gecede ikiyüz hasta bakılan servislerde vasatın altı organizasyonla da işler bir şekilde halledilebilir.

Cumhuriyet’in ilk öğretmenleri (erkek olanlar) meslek hayatlarının beşinci senesinde memleketi aydınlatma amaçlarının nasıl da içi boş bir emel olduğunu ve öğrencilerinin yeni serpilen memelerini farkettiler diye yazıyor Bozkır’daki Çekirdek’te Kemal Tahir. Ben hastalarıma o gözle bakamam. Hevesli pratisyenlerin memelerini fark ediyorum ben de. Bu durum bugünün şartlarında hayatımı üzerine kurduğum şekillerden hiçbirini tehdit etmiyor.

Ben uzmanım. Mesleki olarak tecrübelerim oldukça fazla. Sayamayacağım kadar hayat kurtardım. Sayamayacağım kadarını kurtaramadım. Gerçi benim nezdimde bir şeyi kurtarmak veya kurtaramamak söz konusu değil. Ben karşıma gelen kişilerin hangi ilaca veya hangi tedaviye ihtiyaç duyduğunu tespit ederim. İlgili birime gidene kadar hastalar benim sorumluluğumda ilgi ve ilaç alırlar. Bazen gülümserim, teyzecimler falan, bazen de kızarım. Görevim en temelde hastaları tasnif etmek, ve ilgili birimlere ulaşana kadar hayatta kalmalarını sağlamak.

Taşrada vasatın altı organizasyon bir çok problemi çözebiliyor. Nüfus fazla değil, teknoloji işimi kolaylaştırıyor, birçok işi ilaçlar, hemşireler ve makineler yapıyor. Ben her hastaya on dakika kafa yoruyorum en fazla. Fakat vasatın altı organizasyonun olmasının bir sebebi var. Ben iş arkadaşlarım ve hastaların bir çoğu… Bizler cidden kötü insanlarız. Birbirimizle kurduğumuz ilişkilerde kıskançlık, anlayışsızlık, saygısızlık, sevgisizlik falan çok normal şeyler. Ben evliyim ama birçok kere pratisyenlerle, hemşirelerle yattım. Sonra da bir şey olmamış gibi davrandım. Yeni atanmışlardan kendini yardıma muhtaç hissedenleri seçerim. Onlara abi şevkati ile karışık şehvetle yaklaşırım. Geceleri korkuyorlarsa tek başlarına, benim hanım yılda üç dört ay evde olmaz. PURGE benim için böyle bir şey. Organizasyonumuzun seviyesinin düşüklüğünü nasıl anlarsınız size onu anlatıyorum. Ben kırdığı cevizlerden övünen bir adamım tüm iş arkadaşlarım gibi ama burada derdim başka. Bir grup kötü insanın aralarında kurduğu kötü ilişkideki problemli yerleri anlayın, bu memleket neden böyle anlarsınız.” Bu bir yazı serisi. Birinci tekil şahsın her bölümünde Hikmet Çaybükü kendisini birilerinin yerine koyacak ve size hayal gücü elverdiğince sadece ve sadece gerçekleri anlatacak.

About

View all posts by

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.