Herşeyi Daha Anlaşılır Yapacak Ara Bölüm

” Hikmet Çaybükü evrenine yakından bir bakış sunacağım. Hani animelerin sezon arasında hikayeyi özetleyen bir bölüm olur ya bu yazıya o gözle bakılmalı. Şayet Hikmet Çaybükü’ye dair okuduğunuz ilk yazı buysa da aslında çok da yanlış bir yazı değil. Hikmet kendisinden üçüncü şahıs veya birinci çoğul şahıs olarak bahseden insanlara tepki olarak doğmamıştır. Hikmet kendi hayatında herhangi bir hayatta olabilecek sıkıntılarla birlikte sıkışıp kalmış bir insandır. İlk Hikmet yazısında kendisini ifade edecek bir yer bulmuş bir insan görmekteyiz. Bir filmde mesela bir korku filminde biz asla BAKIN BU KORKU FİLMİ lafını duyarsak şayet o film ya çok kötü bir filmdir ya da farklı bir dehanın ürünüdür. Hikmet kendini münferit bir vaka olarak pazarlarken kendisini mülakattaymış gibi hissediyordu. Ve hayatta filmlerin aksine insanlar ben iyi bir mühendisim veya ben hamarat bir kadınım, bak kalçalarım büyük iyi çocuk doğururum diye kendilerinin ne olduğunu belirtmek zorunda kalabiliyorlar. İyi bir yazı yazmak Hikmet’in o zamanlar umrunda bile değildi. Sadece gerçek hayatın kurallarıyla metne girişmişti.

Hikmet daha sonraki yazılarında rüyalarından ve hayallerinden bahsediyor. Hayalleri ilham verici hikayeler barındırmıyor asla. Hikmet çok ünlü, çok zengin olamaz. Hikmet’in hayalleri gerçek hayatının kurgusu sandığı hikayenin sınırlarından ibarettir. Hikmet’in gündüz rüyalarında bir memur burnunu karıştırır, hiç bir işe yaramayan bürokrat kendisini bir şey sanır, çok güzel gözüken hayatlar aslında çöptür. Çünkü Hikmet daha tecrübesiz olduğunu düşündüğü zamanlarında hayatının, zengin yahudi teyzelerin pazarlıkla fal baktırdığına, ünlü güzel kadınların vajinalarından ibaret hayatlarına, başarılı kariyer insanlarının yaptıkları plaza kaşarlıklarına yakınen şahit olmuştur. Hikmet batan gemiden kaçabilmiş bir faredir.

Hikmet hayatı tamamen bütünüyle anlamlandırabilmiş bir şahsiyet değildir. Doğru olduğuna inandığı ve yanlış olduğuna inandığı şeyler bütünlük oluşturan bir düşünce sistemi sunmaz. Çünkü Hikmet adını ve soyadını farklı farklı şekillerde yorumladığı deneysel yazılarıyla kafayı bozduğu bir evreye girer. Hikmet’in verdiği mesajlar her zaman aksiyle anlaşılabilecek safsatalardır çoğu zaman.

Hikmet mesajlara inanmaz. Hikmet maddenin ve mananın varlığını bilir. Bu ikisinin birbirine üstünlüğünü falan tartışmaz. Hayat tamamen anlamsız ve kaotiktir. Hayatın anlamsızlığından kastım şudur, hayatın içinde bir determinizm vardıysa da şayet bunun değişkenlerini bilmeye çalışmak sadece entellektüel bir aktivitedir. Hiç kimse hiç bir şeyi yapmak zorunda değildir. Bir işi yapmanın çeşitli yolları vardır. Hikmet bir işi doğru dürüst yapmanın bilgisidir. Fakat bir işi doğru dürüst yapmanın anlamı var mıdır yok mudur Hikmet okuyana bırakır. Kendi fikirleri var mıdır? Kim bilir?

Hikmet’in hep yaptığı bir şey vardır. Sansürün erotizm kattığı anlara karşı bir savaş. Mesela bir çok filmde o iş olmuş mu olmamış mı belli değildir fakat, o soruyu sordurmak bile bir pazarlama hilesidir. Hikmet bu pazarlama hilesine karşı bir savaş vermekte, o işin olup olmadığı sorusunun erotizm yüklediği anları nötürleştirecek hareketlerde bulunarak, o anların tekrar kaotik ve anlamsız hale gelmesi için çabalamakta. O işten kastımız elbetteki cinsel ilişkidir.

Hikmet evreninde neden başka karakter yok sorusuna verilebilecek pek fazla yanıt yok. Hatta “Hikmet edebi manada bir karakter midir?” sorusuna olsa olsa Barbarella kadar karakterdir diye yanıt verirdim. Neden Hikmet okumalı sorusuna da verebileceğim bir yanıt yok. Yani çalmayın, sevin, sağlıklı beslenin, muhakeme yeteneğinize zarar verecek sizi zayıf düşürecek bağımlılıklardan uzak durun dememe ne gerek var ki. Hepiniz farkındasınız yediğiniz bokların. Uydurduğunuz hikayelerle kurduğunuz karakterinize bir sorun ne kadar karakter? Karakterin kıstasları nelerdir? Niceliksel karakter analizi diye bir şey mümkün müdür?

“Hikmet sizce nasıl görünüyor?” Bir sonraki yazıda sizin bu konudaki yorumlarınıza yer vereceğim. ” Dünyanın en komik yazısı

About

View all posts by

One thought on “Herşeyi Daha Anlaşılır Yapacak Ara Bölüm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.