Olsam ya da Olmasam

Size kelimelerimi ölçüp tartarak, özne yüklem uyumuna dikkat ederek ve içerisinde imge terörü yaratmadan anlatacağım bir hikâyeye başlamak üzereyim. Şimdiden haberiniz olsun sonra işte, Hikmet demedi demeyin. Aranızda bu neden böyle dedi diyenler çok azdır. Aranızda herhangi bir şeyi yapanlar azdır. Bu boş insanlar olmanızdan değil az olmanızdan kaynaklıdır. Bir noktadan bile sonsuz doğru geçer olsun.

Var olmak ne değişik. Ne acayip. Eller ayaklar soğuk sıcak ışık karanlık. Araya virgül koymadım, sonuna nokta koydum. Var olmayan herşey değerli. O virgüller ve iki nokta daha… Yokluk çok değerlidir. Bu yüzden artık yok olanlardan geriye kalanlar hala olmanın sıkıntısı içerisindedirler. Henüz yok olmamışlardan birisiyim. Dahil olduğum grup bir zamanlar olmuş olanları hesaba katınca önemsenmeyecek bir azınlık. Var olan azınlıktanım. Geride kalanlar belki yok olmuş çoğunluğun yok olmayanlara baskılarından ötürü sıkıntı çekmekte. Bu baskı çoğulcu demokratik bir baskı. Yani yok edici bir baskı. Ölenle ölünmez sözü bu baskıdan ötürü söylenmiş kanımca.

Ben bu yüzden kendimi çok olana ait hissedemem henüz ölmeden. Çünkü ölmeden ölmek aslında bir yalan. Ve söyleyenleri tanıyorum olmayanın ajanlığını yapmaktalar. Düşünsenize ne kebab meslek. Yoktan yok alıp vara veriyorsun, vardan var alıp senin için var olanlara veriyorsun, arda kalanı cebe atıyorsun.  Böylece yoktan eksilmiyor var her zaman çoğalıyor. Öyle ki yoka yaklaştım sanıyorlar. Kıymetleniyorlar güya varlıkları çoğaldıkça. Yoktan var olduk lafını saptırıp ben yokun parçasıyım, ben yokum diyorlar. Halbuki yoka doğru bir hareket içerisinde nasıl yok olabilir ki. Yok çünkü sabittir.

Ben olmaktan da ölmekten de korkmuyorum. Nerden geliyor bu cesaret bilmiyorum. Cahil cesareti bu olsa gerek. Ben bildiklerimi değil bilmediklerimi paylaşıyorum bu yüzden. Benim bildiklerimi hepiniz biliyorsunuzdur. İsteseniz bildiğim herşeyi öğrenebilirsiniz ya da. Benim bildiklerimi siz benden daha kolay elde edebilirsiniz. Benim bilmediklerime ben bile erişebiliyor muyum emin değilken siz nasıl ulaşacaksınız ben size demeden. Ben size benim için en kıymetli olanı vermek uğraşındayım. Bu bir iddiadır kötü bir şair bile etmeyeceğimi biliyorum.  Ki ben ne dediğimi biliyorum.

Ben bir garip kuşum. Yurdum yuvam yok. Kanadım kırıldı. Yollarda kaldım.

About

View all posts by

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.