Traj

” Bu yazı ilk kez burada yayınlanıyor. 1800’den fazla fb takipçisi olan bir sitede bu kadar düşük traj olması benim için önemli bir bilgi. Demek oluyor ki okunmayan bir sosyal medya merciindeyiz. Zaten okunuyo olsa az önce mercimek çorbası içtiğimi yazamazdım. Yani takipçiler arasında tanıdıklarım ve tanımak istediklerim var. Amerika’da doktora yapan sosyal bilimciler, zenginler, benim gibiler, çeşitli insanlar… Çevre yapmak önemli bir şey diyecektim fakat içimde müfettiş psikozu yeniden azacak diye korkuyorum. Şimdi başıma yakın bir zamanda gelmemiş bir olayı anlatayım da bakalım aranızda naif olanlar kendini görebilecek mi burada. Ya da soğuk kanlılar hiç bir şey hissetmese de okumaya devam edebilecek mi? Heyecan bozukluğu olanlar temel hedef kitlem sizsiniz.  Bakın bakalım neler gelmiş bu kel, kekeme oğlanın başına.

Antik tiyatro şimdi derme çatma evlerin arasında ve ona çıkan sokaklar çamurlu.  Taşları üzerinde fotoğraf çekilmeye müsait, fakat 3000 yıllık bina en işlevsiz yıllarını yaşıyor.  Nasıl yaptılarsa son 200 yıldır yaşlı, nasıl yaşsa bu ölümü beklemeyi bile unutmuş Münir Özkul gibi.

Yıllar önceydi. Mandaların dövdüğü yolları aştım burada oynanan son tiyatroyu izlemek için. Kalabalık henüz toplanmamış.Herat bizimdir diye bağırarak ortaya çıktı birisi.

Herat bizim kutsal şehrimiz. Ve siz bizi oradan sürdünüz. Ve biz şimdi ne yaparsak haktır sizin evlatlarınıza. İlk mağdurlar bizleriz.

Yıkıldı alkışlarla tüm tiyatro.

Görün bakın analarımızın rahimlerine ne tohumlar düşecek ve eritecek o tohumlar rahimleri tıpkı düşmanlarımızın eriyeceği gibi öfkemizde.

Bir başkası çıktı.

Herat ne alaka azizim siz yanlış anladınız. Hrant o… Şimdi en mağdur benim diye ağlamakta öldüren cani için için. İçinde merhamet olmayan teneke adamlar da mağdur.  Zenginlerin merhameti olmaz.

Birincisi, olayı sınıfsal bir boyuta çekerseniz…

Sizli bizli mi olduk şimdi.

Olayı sınıfsal bir boyuta çekerseniz düşman başkalaşır. Düşmanımız bizim kimdir bilir misin? Hrant’ı asanlar.

Yahu Hrant asılmadı. İş çıkışı sırtından vuruldu. Bilir misin bu ne demek? Sırtından vurulmak ve ölmek. .. Düşman sırttan vuranlar dersen kabulüm.

Savaşta dahi…

Savaşta dahi…

Bir üçüncü şahs belirdi.

Yahu çok mu meraklısınız kana, savaşmayın korkmayın.

Ama düşman yozlaşmıştır.

Yozlaşmıştır.

Yahu insan gibi yaşamak varken neden savaşmak?

Alkış falan kopmadı. Tiyatrodaki kalabalık dağılmaya başladı.

Siz hainsiniz hepiniz diye bir kadın çıktı amazon kıyafetli tek memesi dışarıda. Benim iki memem de yerinde dedi. Soyunun şimdi siz de yerinde mi herşeyiniz görelim.

Meme görünce kalabalık şaşırdı ve geri döndü. Bir grup kenardan bağırmaya başladı; biz orospu bayramına mı geldik diye.

Amazon kadın; analarınız orospu, bir memeye sattılar gurumuzu.

İlk adam bağırdı; bizim analarımızın rahimleri kutsal kase. Sizin çocuklarınızın babası belli değil.

Bir çocuk geldi. Çamurla oynamaya başladı bir kenarda.

İkincisi bağırarak düşman zenciler değil zenginlerdir dedi.

Üçüncüsü Amazon kadına baktı. Benimle evlen dedi.

Amazon dedi, ben birinciyi istiyorum. Onun hayatı öğrenmesi lazım.

Çocuk çamurdan bir şey yaptı uzun kalın bir çubuk. Güneşin alnına dikti. Ve hepsi o çubuktan başka yere bakamaz oldular.

Çocuk selam verdi. Oyun bu kadardı.” Burada siyasi mesajlar vardır. Cinselliğin, etnisitenin ve paranın siyaseti üzerine türlü mesajlar… Fakat emin de olmamak lazım belki mesaj denilen şey bir saptırmadır.

 

About

View all posts by

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.