Benlikler Yok Ediyoruz

İnsanları ne kadar benliğimin içinde hissetsem, benim yakınlarıma bile uğramak istemiyorlar.

Bütünlükten bahsetmek istiyorum. Bir olmak demiyorum. Sadece bütün olmak. Bir bütünlük oluşturalım. O kadar farklı karakteri, benliği nasıl bir araya getirip bir düzen oluşturacağız diye düşünüyorsunuz değil mi?

Biz düzen sevmiyor muyuz? Kural sevmiyor muyuz? Bizde şuan bütünlüğü sürü olmamız gerektiği söylendiği için kuruyoruz, belki kuramıyoruz.

Neler hangi ara değişti. Ben geç mi kaldım? Yoksa dikkatimi vermeden mi izledim de kaçırdım olup bitenleri?

Geri alsak olur mu? Mesela kardeşime çok kızardım bu konuda. Biz film izlerken uyuya kalır, sıçradığında ise geri alalım kaçırdım der. Tekrar izlerim izlediğim her sahneyi. Kaldığım noktayı merak ederek.

Şuan kaldığım noktanın devamını çok merak ettiğimi söyleyemem. Ama sanki ben de uyuya kaldım. Kaçırdım olup, bitenleri. Geri alsak olur mu?

Hayır!

Deniz, belli ki evden hızlı çıkıyor. Asansörde karşılaşıyoruz. Önce günaydın diyor daha sonra sekiz kat inene kadar makyajını tamamlıyor inerken de hızlıca iyi günleri ekleyip kapıya ulaşıyor. Benden önce çıkıyor, kim bilir belki de yarışıyor.

Acaba kime günaydın, iyi günler dediğinin farkında mı? Ya da sadece dün gece uyumadan önce ezberlediği kelimeleri mi tekrarlıyor?

Onu geçtim acaba ne renk ruj sürdüğünü sorsam bir anlık aynaya bakma ihtiyacı duymadan cevap verebilir mi?

Ne yaptığının, kime ne dediğinin farkında mı?

Bilmem. Ama geç kaldığının farkında. Kim bilir bu saat dilimlerinin peşinden koşuşturmaya çalışırken evde nelerini unutmuş ama geri dönüp alamamıştır. Sonra ise unuttuklarını da unutmuştur.

Yaşadığımız tam olarak bu mu?

Unuttuklarımızı da unutmak mı?

Neyi unutmuşuz?

Kendimiz olmayı, içimizden geldiği gibi gülmeyi, sınırlarımızın dışına çıkmayı, düşüncelerimizi paylaşmayı?

Sanırım kişiden kişiye değişir.

Mesela bugün Burak bey ile karşılıklı kahve içtik. Bir an da bana kendisini anlatmaya başladı.

Süt dişlerinden başladı şuan ki geldiği konumun yüksekliğine kadar bir güzel kendisini paketleyip önüme serdi. Ama sürprizi bozdun Burak beycim.

Ben seni tanımak istiyorum derken doldurman gereken bir form uzatmamıştım.

Gelirini, konumunu, başarılarını değil. Düşüncelerine, sohbetine, ideolojine, gülerken gözlerinin kısılışına, anılarını anlatırken tekrar yaşıyormuşçasına canlandırmana, benliğine tanık olmak istemiştim.

Çok hızlı tüketiyoruz. Birisinden bir ay da sıkılıyoruz. Yanımızda konuşan insanı bir saat sonra susturmak istiyoruz.

Bir yılda kendisinden nefret eden bir insana bürünüyoruz.

Bunun sebebi bence ulaşamamak. Öncelikle kendimize ulaşamıyoruz.

Ne istediğimizi, neden istediğimizi bilmeden yaşıyoruz.

Kalabalıkta kayboluyoruz. Ve kayboluşumuzu kabulleniyoruz.

Trafikte, Market sıralarında çok sinirliyiz.

Beklemek istemiyoruz. Neden? Çünkü boş kaldığımız her an düşünüyoruz.Biz boş kalmaya alışık değiliz. Hele düşünmeye hiç alışkın değiliz. Düşünmek istemiyoruz.

Neden ama neden?Baş edemediğimiz düşünceler mi var? Boğuluyor muyuz altında? Su yüzüne çıkamıyor muyuz? Bir sorunu yokmuş gibi davranmaya devam ederek çözebilir miyiz?

Düşünen, sorgulayan insanlara sapkınmış gibi davranıyoruz. Sokakta tanımadığımız birisine selam verdiğimizde yanlış anlaşılıyoruz. Durakta otobüs beklerken tüm soğuğa rağmen o an orada olmak hoşumuza gidiyorsa en fazla derin bir nefesi içimize çekebiliyoruz.

Biz biriz. Puzzle gibi düşünün. Her parça birbirine çok benzer ama hepsi bambaşkadır. Bir bütünüz. Hepimiz bir araya gelince yaşamı bir araya getiriyoruz. Bu insanlığın arabasının lastiklerini dağ yolunda indirmek istiyorum.

Telefonları çekemesin, ilerleyemesinler. Bir kere dönüp etraflarına baksınlar, ne kadar yardım için bakınsalar bile baksınlar.

Etraflarında kendilerini bulsunlar. Bir insanın gözlerinde kendi siluetini görsün.

Kelimelerinde kendisini yeniden tanısın.

Ellerinde güç bulsun.

Biz bir bütünüz. Birbirimizi ayakta tutanız. Yokmuşuz gibi yaşayamayız.

Etrafımızdaki insanları, olayları, zamanı yok sayarsak yok oluruz…

About

View all posts by

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.