Klozete Çömen Adam

İnsanı insana anlatacak değilim. Boyum o kadar büyük değil. Ama ne çare ki canım dedikodu istiyor.
Tuvaletlerde pek gezinmem ama gezinirken de çok şey izlerim. İnsanların içini görmek hoşuma gider. Tüm pisliklerini burada akıtırlar. Pislikten kastım dışkı değil. O hepimizin yaptığı biyolojik bir şey. İnsanların kötülükleridir benim dediğim. Bir okul tuvaletinde tecavüz, bir şantiye tuvaletinde ölüm, bir otogar tuvaletinde doğum, bir bar tuvaletinde hırsızlık gördüm. Bu tuvalette de Hayri’yi gördüm, tanıdım, zayıflıklarını bildim. İşler kötüye gidince ağlayışına, ishaline, kabızına, prostat endişesine, metresiyle telefon görüşmesine şahitlik ettim.
Duvarlara konmuş kelebekler gördüm Hayri’nin plaza tuvaletinde. Sordum, “Neden yeşilliklere karışmaz renginiz? Neden çiçekten çiçeğe değil de fayanstan fayansa tüketirsiniz kısacık ömrünüzü?” Dediler, “Bizi buraya Bok Böceği getirdi.” Bok Böceği böyledir. Tutar kelebekleri kanatlarından der ki, ” Benim için çalışacaksınız. Sabah akşam bokumun nöbetini tutacaksınız. İyi bok gelirse haber edeceksiniz.”
Güldüm. Alaturkalara doğru süründüm. Baktım Hayri… Baştan üçüncü tuvalette. İlk tuvalete “Herkes girer” diye girmez, son tuvalete “Herkes girer” diye girmez, ikinci tuvalete “‘Herkes ilk tuvalete giriyordur, ben ikinci tuvalete gireyim,’ diyen insanlar giriyordur.” diye girmez. Doluysa da bekler üçüncü alaturkayı. Her umumi tuvalette olduğu gibi burada da herkesin özel bir tuvaleti vardır. Orayı bekler, orada işini görür. Kendini orada güvende, rahat hisseder. Baktım, Hayri mutlu, ben mutlu.
Hayri iş adamı, elli beş yaşında. Konu işe gelince aslan kesilir de, kişisel hayatında biraz korkaktır. Bu korkaklığı iter onu içki içmeden konuşamamaya, ilaç almadan uyuyamamaya, karısından kaçıp metresine sığınmaya, klozette çömerek işini yapmaya.
Hayri yirmi beş senelik evli. Son yirmi beş yılını klozete tüneyerek geçirdi. Evdeki alaturka tuvalette kedilerin kumu var, hem Asya stili tuvalet karısı için çok banal.
Hayri göstergeç sabunluktan sabun koydu eline, göstergeç musluktan su akıttı. Aynaya baktı, sırıttı. Güzeldi dişleri, yeni yaptırmıştı. Hayri mutlu, ben mutlu.

About

View all posts by

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.