Garip Yasakların Ülkesi: Suudi Arabistan Krallığı – I

Suudi Arabistan hakkında hepimizin az çok fikri vardır. Kimisi umre ve hac dolayısıyla kimisi de iş sebebiyle gelip geri dönmüştür. Bir de benim gibi burada yaşayanlar var tabi. Kısa süreli gelenlerin ülkeyi tanıyabilmeleri veya anlayabilmeleri bence çok kolay değil, çünkü bir Suudluyla evlenmiş olmama ve yaklaşık bir senedir burada yaşamama rağmen hala şaşırdığım, anlam veremediğim şeylerle karşılaşabiliyorum.

Ülkeyi araştırmaya başlamam eşimin bana evlenme teklif etmesiyle başladı. Deli gibi Suudi Arabistan belgesellerini, Arabistan hakkında kısa videoları izledim. Orada yaşayan yabancıların bloglarını, özellikle de Türklerin bloglarını okudum. İzledikçe, okudukça da içim şişmişti. Bu nedenle ben de kendi izlenimlerim hakkında kısa bir yazı dizisi yazmaya karar verdim. İlk olarak da en çok garibime giden Arabistan’daki garip yasalardan bahsetmeye karar verdim, madde madde.Çok fazla yasak olduğu için de birkaç parça halinde yazacağım. Bu yazım, Arabistan’daki yasakları ele alacağım birinci yazım.

1) Yabancıyla evlilik

image

Suudlu erkeklerin bazı Afrika ve Asya ülkelerinden kadınlarla evlenmeleri kesinlikle yasak. Bu ülkeler Bangladeş, Pakistan, Myanmar ve Çad. Bu dört ülke vatandaşı kadınlarla evlenme yasağı 2014 yılının Ağustos ayında getirilmiş. Ama uzun süreden beri de Suudlu erkeklerim yabancılarla evlenmelerinin önüne geçmek için çeşitli uygulamalar var.

Erkekler bu ülkelerin dışındaki ülkelerin vatandaşı olan kadınlarınla evlenebilirler; ama bazı şartlar var. Birincisi hem kadının hem de erkeğin 25 yaşın üzerinde olması. İkincisi Suudlu erkeğin ilk eşinin Suudlu olması ve ilk eşinin kanser gibi ciddi bir sağlık problemi olması ya da çocuk doğuramayacak bir probleminin olması, ayrıca ilk eşinin bu evliliği onaylaması. Erkek bunların hepsini raporlarla ispat etmek zorunda. Üçüncüsü de eğer eşinden boşandıysa en az altı ay bekleme şartı. İlk eşim Suudlu bir kadın olma şartı var, çünkü Suudlu kadınların büyük bir oranı bekar.

Bütün bu şartları yerine getiren erkeğin ülkesindeki gerekli kurumlara başvurup evlenmek için izin alması gerekiyor. Sonra da izin çıkana kadar beklemesi… Bu süre bir yıl, iki yıl, üç yıl, dört yıl hatta daha da fazla sürebilir. Kanunlara göre bu böyle. Ama ülke krallık ve kral ne derse o olur. Eğer Suudlu bekar genç yeterince şanslıysa, çeşitli yollarla kraldan izin alabilirse; 25 yaşının altındayken 25 yaşının altındaki bir yabancıyla evlenebilir. Ama bu izin belgesini almak gerçekten zor, yılda bir kişiye izin ancak çıkıyor.

Evlilik iznini alamayan diğer Suudlu erkeklerin bulduğu yol ise yurt dışında evlenip, yurt dışında yaşamak. Bu durumda dünyanın her yerinde geçerli olan evliliği kendi ülkesinde geçersiz.

Suudlu kadınlar için aynı yasaklar söz konusu değil. Eğer Ssudlu kadının evlenmek istediği yabancı Müslümansa devletten izin alması çok daha kolay. ( Ama buradaki aile faktörünü unutmayalım. Velisinin izni olmadan bir kızın evlenmesi yasak. O yüzden babasından ya da abisinden izin belgesi alması lazım.)

2) Kadınların Araba Kullanması

image

Arabistan’a kadar kadınların araba kullanmalarının yasak olduğu başka ülke yok. Toplu taşıma araçlarının da olmadığı ülkede kadınlar onlara şoförlük yapacak birine ihtiyaç duyuyorlar doğal olarak. Ya aileden bir erkek ya da özel bir şoför. Genelde kalabalık ailelerin en az iki, üç şöforü var. Çünkü kadın çalışmaya gidecek, çocuklar okula gidecek vs vs.

Kadınların araba kullanaması konusu buraya taşınmadan önce okuduğum bloglarda aşırı derecede eleştirilmişti. Kadın evden çıkamıyor, hep birine bağımlı diye. Onlar ayrıca kadının tek başına taksiye binmesinin de ayıp olduğunu, taksicilerin kadın müşteri almadığını filan yazmışlardı. Ama benim gördüğüm, kadınlar taksilere rahatlıkla biniyorlar. Bunun dışında Uber, Careem gibi taksi uygulamaları da var. Çoğu kişi özel şoförleri bırakıp bu uygulamaları kullanmaya başlamışlar bile.

Kadınların araba kullanamamasını ben de başta çok yadırgamıştım ama burada erkeklerin arabaları nasıl kullandıklarına şahit olduktan sonra kadınların araba kullanamamasının onların sağlıkları için çok daha faydalı olduğunu gördüm. 14 yaşından itibaren ehliyet alabilen küçük küçük çocukların altında kocaman jeeplerle, trafik kurallarına kesinlikle uymayan insanlarla dolu yollar. Hatta bağdaş kurup araba sürenleri bile gördüm.

3)Kadınların Mahremsiz Dışarı Çıkması

image

Arabistan yasalarına göre kadın yanında onu koruyacak bir erkek olmadan dışarı çıkamaz. Onu koruyacak erkek de ya velisi (babası veya erkek kardeşi) ya da mahremi (kocası) olmak zorunda. Ama kimsenin takmadığı bir kural benim şahit olduğum kadarıyla. Çünkü çoğu kadın, ya şoförüyle dışarı çıkıyor ya da taksi çağırıp kendi başına dışarı çıkaniliyor. Caddelerde, alışveriş merkezlerinde tek başına gezen kadınlara sıkça rastlayabilirsiniz.

3) Kadınların Sınır Dışına Çıkmak İçin İzin Belgesi Alması

Eğer kadın başınıza ülke dışına çıkacaksanız öyle elinizi kolunuzu sallaya sallaya çıkamazsınız. Babanızın veya erkek kardeşinizin yani velinizin, evlendikten sonra da kocanızın izniyle ülkeden çıkabilirsiniz. Bu kişiler internet üzerinden bir form doldurup sizin ülke dışına tek başına çıkabileceğinizi onaylıyorlar. Üzerine bir de ‘niye bu kadını tek başına yolluyosun’ diye onlara kesilen cezayı kredi kartıyla ödüyorlar. Sonra siz de bu ceza kağıdıyla ülke dışına çıkabiliyorsunuz. Ama bu kadarla da kalmadığını ben iki kez tecrübe ettim. Birincisinde havalanındaki memur altı yedi kez eşimin gerçekten Suudlu olup olmadığını sordu izin belgesine bakıp bakıp, sonra da ” الله, الله,الله (Allah, Allah, Allah) ” dedi birkaç kez. Sonra neden kendi ülkeme değil de Almanya’ya bir başıma gittiğimi filan sordu. Kendince beni ve kocamı ayıpladı. Türkiye’de olsanız terslersiniz ama burada devlet görevlilerinin neredeyse dokunmazlığı var ve sabırla ne soruyorlarsa cevaplamak zorundasınız. İkincisi de yine haliyle havaalanında başıma geldi. Bir memur belgeye bakıp ” çık çık çıkالله ىستر, الله ىستر, الله ىستر (Allah korusun)” demişti. Yani benim gibi bir başına seyahat eden biri evlerden ırak.

4) Kadının Evlenmesi ve Boşanması

Kadının evlenebilmesi ve boşanabilmesi için velisinden izin alması lazım. Kaç yaşında olursa olsun. Ama bilinenin aksine kadın kocasına boşanma davası açabiliyor. Sadece evlilik konusunda değil, okumak için, hatta hastahanede tedavi görebilmek için bile velisinin ya da eşinin iznini alması gerekiyor.

5)Kadının Ev Kiralaması

Diğer bir yasak da kadının tek başına, kendi adı altında ev kiralaması ya da otelde oda kiralaması yasak.

6)Kadının Banka Hesabı Açması

image

Yine kadın başınıza banka hesabı açamazsınız. Önce izin. Ama burada bankalar kadınlar için çok konforlu. Çünkü bankalar iki kadınlar bölümü ve erkekler bölümü olarak ikiye ayrılmış durumda. Kadınlar bölümünde hiç sıra beklemeden işinizi bitirip bankadan ayrılabiliyorsunuz.

7) Alışverişte Kadın

image

Bu söyleyeceğim yasak çok komik bir yasak ve kimin aklına geldi bilmiyorum. Kadınların alışveriş merkezlerinde kıyafet denemeleri yasak. Beğendiğiniz kıyafeti alıyorsunuz, evinizde deniyorsunuz. Beğenmediyseniz iade etme hakkınız var. Ama birçok mağaza sadece kadınlara ve ailelere özel. Oralarda rahatlıkla deneyebiliyorsunuz.

6) Kadınların Sipariş Vermesi

image

Riyad’daki bazı cafelerde kadınların siparişlerinin alınmadığına dair haberlere internetteki haber sitelerinde ve Twitter ve Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinde rast geldim. Şahit olduğum bir olay değil. Bu uygulamayı başlatan yer de ilginçtir ki Riyad’daki Starbucks. Çalışanlar, kadınların siparişlerini fitneye sebep oluyor diye almamışlar. Anladığım kadarıyla resmi bir yasak değil. Çünkü sipariş verirken hep kadınlara öncelik veriyorlar benim gittiğim cafe ve restorantlarda. Hiç böyle garip bir uygulamaya rast gelmedim.

7) Kadınların Aile Kısmı Olmayan Restoran ve Cafelerde Oturmaları

image

Bu bilgiye de yine Türk bloggerlarda rastlamıştım. Yasak mı değil mi bilmiyorum ama aile kısmı olmayan cafelerde kadınlar gayet de oturuyorlar, sipariş veriyorlar. Bana pek yasakmış gibi gelmedi açıkcası. Ama eğer aile kısmı varsa, aileler ve kadın grupları aile kısmında oturuyorlar. Erkek gruplarıysa bekarlar kısmında orutuyorlar.

Burada genellikle restoranlarda küçük küçük bölmeler var ve ailenizle gittiğinizde bir bölmeye oturuyorsunuz, rahat rahat takılabiliyorsunuz içerde. İsterseniz başınızı açın, çünkü içeri kimse girmiyor ve garsonlar geldiklerinde kapıyı tıklıyorlar.

8) Kadınlara Abaya Zorunluluğu

image

Kadınların ifil ifil giydiği, son zamanlarda Arap özentisi ‘muhafazakar’ kızlarımızın bolca tercih ettiği dış giysisine abaya deniliyor. Bence abaya çok şık ve rahat, hele de Arabistan gibi sıcak bir ülkede. Şahsen ben çok beğenerek giyiyorum. Ayrıca herkesin zannettiği gibi siyah olma şartı yok. Dışarı çıktığınızda gözünüzü alamadığınız aşırı güzel abayalara rastlayabiliyorsunuz. Kadınların yüzünüzü kapatma şartı da yok. Hatta birçok kadın başı açık dolaşıyor, özellikle de yabancılar. Hatta abaya giymeyen birçok kadına da rastlayabilirsiniz.

Eskiden çok sıkıymış, dediklerine göre. Mutavva denilen din polisleri gelip uyarıyorlarmış. Ama ben geldiğimden beri hiç bu mutavvalara rast gelemedim.

Bu yazımın sonuna geldim. Garip Yasakların Ülkesi-II yazımda kaldığım yerden devam edeceğim.

About

View all posts by

2 thoughts on “Garip Yasakların Ülkesi: Suudi Arabistan Krallığı – I

  1. Elinize dilinize fikrinize sağlık. Çok güzel yazmışsınız. Burda bazı sitelerde öyle bir anlatıyorlar ki sanki orda yaşamışlar gibi artık inandırıcı gelmiyor. Çok güzel olmuş. Teşekkürler

  2. Haalaa orada mısınız ? Biz Suudi Arabistan’dan yada Körfez Ülkelerinden gelin almak istiyoruz erkek kardeşime. Neden Türkiye’den değil ? Türkiye de kafasına uygun bulamadı. Yabancı müslüman gelin istiyoruz. Bu konuda destek olacak birileri varsa e-posta adresime mail atabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.