Suudi Arabistan’ın Sokak Lezzetleri

Beni bilenler yemek yemeyi ne kadar sevdiğimi de bilirler. Sabah uyanınca ”Bugün ne yesem.” diye güne başlayanlardanım ben. “Başlayanlardanım” dedim ama, böyle bir grup insan var değil mi? Yiyeceğim şeyleri düşünmek bile beni mutlu eder. Olayın vehametini daha iyi açıklayacak bir anımı da paylaşayım hemen.
Kız kardeşim bir süre Londra ‘da yaşamıştı. O zamanlar yeğenim iki yaş civarındaydı ve özellikle dışarda yemek yememesine dikkat ediyorlardı. İngiltere’ye gittiğimde ülkede gezilecek yerleri düşünmeden önce nerede ne yenilir planı yapmıştım. (Bu, hangi ülkeye gitsem böyle.) Benden sonra yiyenim Salih gördüğü her cafeye girip bir şeyler atıştırmak istemişti. Çocuğun huyunu bozmuştum.
Ah, çok uzattım. Kısaca yemek yemeyi seven biri olarak şimdiye kadar tattığım en güzel yemeklerin neredeyse hepsini Suudi Arabistan’da tattım diyebilirim. Suudi Arabistan’a gitmeye beni motive eden şeylerden ilki Harem-i Şerefeyn, ikinicisi ise Suudi Arabistan’ın leziz yemekleri. Evde pişen çeşit çeşit Arap yemekleri bir yana, neredeyse bütün dünya yemeklerini bulabiliyoruz. Endonezya mutfağından tutun, bütün Arap mutfaklarına, Türkmen mutfaklarına kadar.

Bugün size Arabistan’ın sokak lezzetlerini tanıtan bir yazı yazacağım.

O zaman başlıyorum sıra sıra yazmaya.

 1) Kebdah Sandwich

Kebdah (kibde) Arapça’da ciğer demek. Küçük baget ekmeklerin arasına jüljen doğranmış ciğer ve bazı sebzeler konulup yapılıyor. En lezzetlisi Cidde’nin tarihi merkezi olan Al-Balad’de sokaklarda satılan, büyük saçlarda pişirilen ciğerlerle yapılanlar. Ama birçok yerdeki küçük küçük dükkanlarda da satılıyor. Biz özellikle sabah namazından sonra alıp Kızıldeniz’in yanında oturup yiyoruz.

2) Ta’ameya


Bu bizim bildiğimiz falafel. Türkçeye nohut köftesi olarak çevirilebilir galiba. Falafele Arabistan’da ta’ameya diyorlar. Dışardan satın aldıklarımız bol yağda kızartılıp satılıyor ama evlerde genelde fırında kek, cupcake tarzı pişiriliyor ve çok daha hafif oluyor.

3)Masoub


İşte bu benim favorim. Aslında Hicaz bölgesine ait. Muz, bir çeşit ekmek ve bal ile yapılıyor. Üzerine isteğe göre kaymak da konuluyor. Bir de file fındık gibi şeylerle süslüyorlar. Bunu ben genelde kahvaltı için hazırlıyorum.

4) Manageesh

Tam nasıl yazılıyor bilmiyorum. Bizim pidelere benziyor. Yumuşak bir hamur üzerine, orta büyüklükte pizza boyunda. İsterseniz zahter ile, isterseniz labne peynirine benzer bir peynirle yapılıyor.

Aslında son zamanlarla menüyü baya geniş tutmaya başladılar. En son tahin helvalısını bile yedim. Hamur işlerine bayılan biri olarak tam benim damak zevkime göre. Evde yapıldığında daha da güzel oluyor.

5) Shawarma

Lavaş ekmeği içinde dönere benziyor. Etli ve tavuklu iki çeşidi var. Içine sebze, patates kızartması ve enfes bir tahin sos koyuyorlar. İstanbul’da buna benzerini Fatih’teki Suriye restoranlarında yemiştim. Bunun yanında, bizim döner ekmek biraz kuru kalıyor bence.

6)Motabag

Bu da bizim gözleme. Ama muzlu gözleme. “Hmm nasıl olur acaba?” demeyin nefis oluyor. Garanti veriyorum. Gerçi etli ve ıspanaklı çeşitleri de vardı şimdi hatırladım. Ama ben muzlusunu denedikten sonra sadece muzlu satın aldığım için benim için motabag “muzlu gözleme” demek.

7) Foul ve Tameez

Foul bakla demek. Baklayla yapılan bir çeşit meze. İçerisinde domates, biber vs var. Bir de tahin ekleniyor.

Fakir kahvaltısı diyorlardı galiba foul için. Kahvaltıda yenildiğinde uzun süre tok tutuyor ya bir de fiyatı baya uygun. En pahalı yerde bile 10 SR. Yanında da tameez denilen bir çeşit ekmekle satılıyor. Ama o nasıl lezzetli bir şey.

8) Shai Adeni (Yemen Çayı)

Shai Adeni için bol baharatlı, sütlü siyah çay diyebiliriz. İçinde tarçın, kakule gibi bir çok baharat var. Ben yol kenarlarında, seyyar olarak satanlardan almayı tercih ediyorum. Çünkü onlar odun ateşinde pişiriyorlar.

Bu yazıya Sokak Lezzetleri-1 adını verip ikincisini de sonra yazayım en iyisi. Sizleri de sıkmak istemem. Çünkü fark ettim ki liste uzayıp gidiyor.

Hatta bir ara da Arabistan’daki spor ayakkabılarınızla sizi içeri kabul etmeyen lüks restoranlarını yazayım. Onlar daha çok ilgi çekici bile olabilir. Sizin de merak ettiğiniz şeyler varsa bana yazabilirsiniz hiç çekinmeden. Hem benim için de bir fikir olur.

Canı çekenleri evime davet edip, ikram etmeyi çok isterdim ama biraz riskli galiba. 🙂  İsteyenlerle tarif paylaşırım ama. Dört yıllık Arap gelini olarak baya bir yol aldığıma inanıyorum Arap yemekleri konusunda. Ya da Arabistan’a gidip orda yiyin güzel güzel. Merak etmeyin yakında turist vizesiyle de ülkeye girebilecekseniz.

About

View all posts by

Bir Cevap Yazın